Menu

St Mark's C.E. Primary School

“Achievement, respect and care in a happy, Christian community.”

Home Page

Who's Who

We are pleased share details of our staffing teams for the academic year 2019/20:

The Senior Leadership Team

The Senior Leadership Team 1 Mrs C Burn (Headteacher)
The Senior Leadership Team 2 Mr A Bright (Deputy Headteacher)
The Senior Leadership Team 3 Mss C Neal (Phase Leader Rec-Y2)
The Senior Leadership Team 4 Mr A Hall (Phase Leader Y3-6)
The Senior Leadership Team 5 Mrs H Brewer (Inclusion Co-Ordinator)
The Senior Leadership Team 6 Mr A Triplow (School Business Manager)

The Reception Team

The Reception Team 1 Miss C Neal (Teacher & Phase Leader Rec-Y2)
The Reception Team 2 Mr S Coakes (Class Teacher)
The Reception Team 3 Mrs S Langlois (Teaching Assistant)
The Reception Team 4 Miss L Butchers (Teaching Assistant)
The Reception Team 5 Mrs J English (Teaching Assistant)

The Year 1 Team

The Year 1 Team 1 Mrs L McHugh (Class Teacher)
The Year 1 Team 2 Miss A Grist (Class Teacher)
The Year 1 Team 3 Mrs J Power (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 4 Mrs K Wilkinson (Teaching Assistant)

The Year 2 Team

The Year 2 Team 1 Mr D Vacher (Class Teacher)
The Year 2 Team 2 Mrs L Toms (Class Teacher)
The Year 2 Team 3 Mrs D Zacay (Teaching Assistant)
The Year 2 Team 4 Mrs M Green (Teaching Assistant)

The Year 3 Team

The Year 3 Team 1 Mr A Hall (Teacher & Phase Leader Years 3,4,5,6
The Year 3 Team 2 Mrs Z Bonds (Class Teacher [Wed-Fri]
The Year 3 Team 3 Mrs M Warr (Class Teacher [Mon-Tues]
The Year 3 Team 4 Miss J Goodchild (Teaching Assistant)
The Year 3 Team 5 Mrs A White (Teaching Assistant)
The Year 3 Team 6 Mrs E Bunton (Teaching Assistant)
The Year 3 Team 7 Mrs K Hines (Teaching Assistant)

The Year 4 Team

The Year 4 Team 1 Mr P Knight (Class Teacher)
The Year 4 Team 2 Miss H Bligh (Class Teacher)
The Year 4 Team 3 Miss L Connolly (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 4 Mrs J Williams (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 5 Mrs J Cousens (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 6 Mrs J English (Teaching Assistant)

The Year 5 Team

The Year 5 Team 1 Mrs M Scoble (Class Teacher)
The Year 5 Team 2 Mr P Simkin (Class Teacher [Mon-Thurs)
The Year 5 Team 3 Mrs E Owens (Class Teacher [Fri])
The Year 5 Team 4 Mrs H Cooper (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 5 Mrs T Good (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 6 Mrs G Somerset-Wilson (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 7 Mrs N Miller (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 8 Miss S Trickett (Teaching Assistant)

The Year 6 Team

The Year 6 Team 1 Miss L Holland (Class Teacher)
The Year 6 Team 2 Mr M James (Class Teacher)
The Year 6 Team 3 Mrs P Cambers (Trainee Teacher)
The Year 6 Team 4 Mrs P Wilson (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 5 Mrs D Bircumshaw (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 6 Mrs G Westcott (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 7 Mrs L Symmonds (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 8 Mrs L Whittle (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 9 Mrs M Sarri (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 10 Mrs M Gentle (Teaching Assistant)

Additional Teaching and Support Staff

Additional Teaching and Support Staff 1 Mrs A Saunders (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 2 Mrs S Harley (PPA Teacher & RE Leader)
Additional Teaching and Support Staff 3 Mrs A Colston (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 4 Mrs E Owens (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 5 Mrs S Hankins (Intervention Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 6 Mrs M Horne (Swimming Instructor)
Additional Teaching and Support Staff 7 Mrs H Martin (Swimming Teaching Assistant)
Additional Teaching and Support Staff 8 Mrs S Coles (Library Assistant)

SEND and additional support

SEND and additional support 1 Mrs H Brewer (Inclusion Co-Ordinator)
SEND and additional support 2 Mr P Simkin (Mental Health Initiative Leader)
SEND and additional support 3 Mrs V Biles (ELSA, Nurture & Parent Support)
SEND and additional support 4 Mrs A Nickols (Nurture Leader & Parent Support)
SEND and additional support 5 Miss J Goodchild (Speech & Language Support)
SEND and additional support 6 Mrs J English (Precision Teaching)

Office, Admin and Support Staff

Office, Admin and Support Staff 1 Mr A Triplow (School Business Manager)
Office, Admin and Support Staff 2 Miss S Egan (Office Manager)
Office, Admin and Support Staff 3 Mrs C Kemp (Office team)
Office, Admin and Support Staff 4 Mrs D Paull (Office team)
Office, Admin and Support Staff 5 Mrs N Miller (Office team)
Office, Admin and Support Staff 6 Mrs M Penfold (Office team)
Office, Admin and Support Staff 7 Ms M Riding (IT technician)
Office, Admin and Support Staff 8 Mr C Squibb (IT technician)
Office, Admin and Support Staff 9 Mr D Coombes (Site Manager)
Premises Staff  
Mr D Coombes (Site Manager)  
Ms B Daley Mrs A Kelham
Mrs K Hill Mrs C Stokes
   
Lunchtime Supervisors  
Mrs D Harvard-Taylor (Senior Supervisor)  
Mrs S Allsopp Mrs S Bulmer
Mrs S Corbin Mrs P Harthen
Mrs K Hill Mrs L Howe
Mrs N Hughes Miss D Maple
Mrs H Martin Mrs D Peach
Mrs S Smith Mrs C Stokes
Mrs A Stone  

 

 

Breakfast Club

 

Mrs P Wilson

Mrs D Maple; Mrs D Peach

After School Club

 

Mrs D Stone

Mrs H Martin

Mrs P Harthen

Mrs J Power
 
Top