Menu

St Mark's C.E. Primary School

“Achievement, respect and care in a happy, Christian community.”

Home Page

Who's Who

Please find below details of our staffing teams for the academic year 2017/18:

The Senior Leadership Team

The Senior Leadership Team 1 Mrs C Burn (Headteacher)
The Senior Leadership Team 2 Mr A Bright (Deputy Headteacher)
The Senior Leadership Team 3 Mrs A Colston (Reception & Year 1 Phase Leader)
The Senior Leadership Team 4 Mr A Hall (Year 2 & 3 Phase Leader)
The Senior Leadership Team 5 Mr P Simkin (Year 4,5,6 Phase Leader)
The Senior Leadership Team 6 Mrs E Clark (SENCO)
The Senior Leadership Team 7 Mrs M Lawson (School Business Manager)

The Reception Team

The Reception Team 1 Mrs L McHugh (Reception Leader)
The Reception Team 2 Miss A Grist (Teacher)
The Reception Team 3 Mrs K Wilkinson (Teaching Assistant)
The Reception Team 4 Mrs D Zacay (Teaching Assistant)
The Reception Team 5 Mrs S Hackin (Teaching Assistant)
The Reception Team 6 Mrs A Nickols (Teaching Assistant)
The Reception Team 7 Miss J Goodchild (Teaching Assistant)
The Reception Team 8 Mrs L Whittle (Teaching Assistant)
The Reception Team 9 Mrs S Coles (Teaching Assistant)

The Year 1 Team

The Year 1 Team 1 Mrs A Colston (Reception and Year 1 Phase Leader)
The Year 1 Team 2 Mr S Coakes (Class Teacher)
The Year 1 Team 3 Mrs M Green (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 4 Mrs G Somerset-Wilson (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 5 Mrs K Wilkinson (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 6 Mrs A White (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 7 Mrs E Bunton (Teaching Assistant)
The Year 1 Team 8 Miss V Nunn (Teaching Assistant)

The Year 2 Team

The Year 2 Team 1 Mr A Hall (Year 2 & 3 Phase Leader)
The Year 2 Team 2 Mrs M Warr (Class Teacher) [nee Heritage]
The Year 2 Team 3 Mrs E Bunton (Teaching Assistant)
The Year 2 Team 4 Miss S Trickett (Teaching Assistant)
The Year 2 Team 5 Miss L Butchers (Teaching Assistant)
The Year 2 Team 6 Mrs J English (Teaching Assistant)

The Year 3 Team

The Year 3 Team 1 Mrs C Perks (Class Teacher [Mon-Thu])
The Year 3 Team 2 Mrs E Owens (Class Teacher [Fri])
The Year 3 Team 3 Mr D Vacher (Class Teacher)
The Year 3 Team 4 Mrs J Williams (Teaching Assistant)
The Year 3 Team 5 Mrs N Miller (Teaching Assistant) [nee Hooper]
The Year 3 Team 6 Mrs J Power (Teaching Assistant)
The Year 3 Team 7 Miss S Trickett (Teaching Assistant)

The Year 4 Team

The Year 4 Team 1 Mr P Knight (Teacher)
The Year 4 Team 2 Mrs M Scoble (Teacher)
The Year 4 Team 3 Mrs H Cooper (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 4 Mrs G Westcott (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 5 Mrs M Green (Teaching Assistant)
The Year 4 Team 6 Miss V Nunn (Teaching Assistant)

The Year 5 Team

The Year 5 Team 1 Mrs Z Bonds (Teacher)
The Year 5 Team 2 Miss R Tinworth (Teacher)
The Year 5 Team 3 Mrs A Saunders (Teacher [on maternity leave])
The Year 5 Team 4 Mr N Hodge (Teacher)
The Year 5 Team 5 Mrs L Symmonds (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 6 Mrs J Bradshaw (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 7 Mrs J Cousens (Teaching Assistant)
The Year 5 Team 8 Mrs M Sarri (Teaching Assistant)

The Year 6 Team

The Year 6 Team 1 Mr P Simkin (Year 4,5,6 Phase Leader)
The Year 6 Team 2 Miss L Holland (Teacher)
The Year 6 Team 3 Mrs J Mann (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 4 Mrs D Bircumshaw (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 5 Mrs G Somerset-Wilson (Teaching Assistant)
The Year 6 Team 6 Mrs P Wilson (Teaching Assistant)

Additional Teaching and Support Staff

Additional Teaching and Support Staff 1 Mrs L Toms (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 2 Mrs S Harley (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 3 Mrs S Paterson (PPA Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 4 Mrs S Hankins (Intervention Teacher)
Additional Teaching and Support Staff 5 Mrs M Horne (Swimming Instructor)
Additional Teaching and Support Staff 6 Mrs H Martin (Swimming Teaching Assistant)

SEND, Nurture and Precision Teaching Team

SEND, Nurture and Precision Teaching Team 1 Mrs E Clark (SENCO)
SEND, Nurture and Precision Teaching Team 2 Mrs V Biles (ELSA, Nurture & Parent Support)
SEND, Nurture and Precision Teaching Team 3 Mrs A Nickols (Nurture Leader & Parent Support)
SEND, Nurture and Precision Teaching Team 4 Mrs A Degiorgio (Precision Teaching leader)
SEND, Nurture and Precision Teaching Team 5 Mrs K Wilkinson (Precision Teaching)

Office, Admin and Support Staff

Office, Admin and Support Staff 1 Mrs M Lawson (School Business Manager)
Office, Admin and Support Staff 2 Mrs S Arnold (Office Manager)
Office, Admin and Support Staff 3 Ms A Pittam (Office team)
Office, Admin and Support Staff 4 Mrs C Kemp (Office team)
Office, Admin and Support Staff 5 Miss S Egan (Office team)
Office, Admin and Support Staff 6 Mrs N Miller (Office team)
Office, Admin and Support Staff 7 Mrs M Penfold (Office team)
Office, Admin and Support Staff 8 Ms M Riding (IT technician & Office team)
Office, Admin and Support Staff 9 Mr C Squibb (IT technician)
Office, Admin and Support Staff 10 Mr D Coombes (Site Manager)

Premises Staff

 

Mr D Coombes (Site Manager)

 

Ms B Daley

Mrs A Kelham

Mrs H Martin

Mrs C Stokes

   

Lunchtime Supervisors

 

Mrs D Harvard-Taylor (Senior Supervisor)

 
Mrs S Corbin Mrs S Bulmer
Mrs L Howe Mrs P Harthen
Mrs H Martin Mrs K Hill
Mrs S Mattos Mrs N Hughes

Ms T Mulronney

Mrs C Lovell

Mrs C Stokes Mrs D Peach

Ms R Teixeira

Mrs S Miller

Mr N Wilkins

Mrs S Smith

Miss L Walker

Ms A Stone

Mrs S Allsopp  

 

 

Breakfast Club

 

Mrs P Wilson

Mrs D Harvard-Taylor

   

After School Club

 

Mrs S Hackin

Mrs H Martin

Mrs P Harthen

Mrs J Power
 
Top